Home Page
Library
Subscription
About Us
search
search
account_circle
Log In
close
App
itwiz
INSTALL
Reading e-edition ITwiz 5-6/2021
Price: 28,00 zł
Buy
close
close
shopping_cart
1. Product Selection
account_circle
2. Log In
thumb_up
3. Order Confirmation
credit_card
4. Payment
Single Release
ITwiz 5-6/2021
Price:
28,00 PLN
Subscription
Back
Next
1360px
Table of Contents
WSTĘPNIAK
AI CZY MECHANICZNY TUREK?
Wolfgang Von Kempelen był w ostatniej ćwierci wieku XVIII na dworze austriackim...
arrow_forward_ios
ADVERTORIAL
Zaawansowane algorytmy ML, a ich odwieczne „przyziemne” wymagania
Jest z czego wybierać Wraz ze zwiększeniem się dostępności oraz elastyczności...
arrow_forward_ios
Business Central:Booksy gotowy do skoku
Cyfrowy, globalny champion Booksy zyskał adekwatny do ambitnej wizji rozwoju system informacji finansowej. Kompatybilny z planami ekspansji rynkowej, ...
arrow_forward_ios
RAPORT ARTIFICIAL INTELLIGENCE
Hiperautomatyzacja – nowa moda czy konieczność?
IT, tak jak i każdy sektor, rządzi się modami. Są one kreowane przez firmy technologiczne i doradcze. Mody przychodzą i przemijają. Część z nich, po w...
arrow_forward_ios
Adaptacja AI „z chmury” tworzy nową warstwę współpracy biznesu i IT
W jaki sposób migracje chmurowe przekładają się na stosowanie przez firmy gotowych funkcji i narzędzi AI/ML? Jak szybko takie sprzężenie następuje?
arrow_forward_ios
Chmura i hybryda katalizatorem AI/ML
Korelacja pomiędzy adaptacją architektury chmurowej lub hybrydowej a wykorzystaniem rozwiązań AI/ML jest naturalna.
arrow_forward_ios
Bogactwo AI z chmury
Migracja do cloud computing sprzyja rozwojowi wyspecjalizowanych partnerów wspierających selekcję i właściwe wykorzystanie gotowych usług AI/ML z chmury.
arrow_forward_ios
Sztuczna inteligencja rozpatruje samochodowe roszczenia w Warcie
Z Aleksandrem Surowiakiem, Head of Poland Business Development w Tractable i Jakubem Polnikiem, Project Lead w Warcie, rozmawiamy o szczegółach działania technologii, która – wykorzystując sztuczną inteligencję – wizualnie weryfikuje, w jaki sposób naprawiane są wszystkie, samochodowe roszczenia w ogólnopolskiej sieci tego ubezpieczyciela.
arrow_forward_ios
Etyka sztucznej inteligencji – między postulatami a rzeczywistością
Unia Europejska chce na Starym Kontynencie sztucznej inteligencji godnej zaufania. Polski rząd podziela ten punkt widzenia i planuje, że zostaniemy jednym z liderów trustworthy AI. Czy te deklaracje zamienią się w czyn?
arrow_forward_ios
Długodystansowe podejście do AI
Rośnie liczba firm, które zawiodły się na punktowym wdrożeniu prostego i wyobcowanego z kontekstu technologiczno-biznesowego narzędzia, np. asystenta komunikacji. Sukces w branży AI – to sukces długofalowy projektów, udokumentowanych efektami adaptacji u klienta. Potwierdza to doświadczenie firmy MakoLab, której strategiczne, długofalowe powodzenie w projektach AI jest uwarunkowane kulturą firmy i podejściem, łączącym efektywnie świat biznesu i nauki.
arrow_forward_ios
Synteza AI odkrywa potencjał i prawdziwy przełom
Z prof. Pawłem Garbaczem, Technical Leader'em w MakoLab i pracownikiem Katedry Podstaw Informatyki, Wydziału Filozofii, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, rozmawiamy o potrzebie i korzyściach, jakie niesie połączenie metod symbolicznej sztucznej inteligencji i sieci neuronowych; idei symbolicznej i podsymbolicznej AI; łączeniu uczenia maszynowego z metodami symbolicznymi; wykorzystaniu metod symbolicznych w projektach zastosowania systemów sztucznej inteligencji; analizie dzięki narzędziom AI/ML różnego typu dokumentów; także zastosowaniach języka naturalnego.
arrow_forward_ios
AI i cyberbezpieczeństwo: w poszukiwaniu konkretów
Bez algorytmów dzisiejsze cyberbezpieczeństwo byłoby słabsze, ale łatwo przeoczyć ich prawdziwą wartość, wyolbrzymiając zarazem stawiane cele i nadzieje związane z algorytmami Artificial Intelligence/Machine Learning w obszarze bezpieczeństwa IT.
arrow_forward_ios
AI jest szeregowcem, a nie generałem cyberbezpieczeństwa
Algorytmy nie dominują dziś ani w obszarze cyberobrony, ani cyberataków. Nic też nie zapowiada, aby jeszcze przez dłuższy czas miało do takiej zmiany dojść. Obecnie to ludzie są po obu stronach barykady – ciemnej i jasnej strony – cyberbezpieczeństwa. I to oni są podstawą gry o bezpieczeństwo firm i instytucji.
arrow_forward_ios
AI nie zastąpi decyzji człowieka w systemie cyberbezpieczeństwa
Z Janem Kostrzewą, dyrektorem Biura Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Sprawiedliwości, rozmawiamy o tym, co i w jaki sposób zmienia wykorzystanie AI w praktyce cyberbezpieczeństwa i cyberzagrożeń z perspektywy całego rynku, a w szczególności resortu sprawiedliwości; do czego w analizie bezpieczeństwa IT stosuje się dziś algorytmy AI/ML; a także o ich ograniczeniach w cyberbezpieczeństwie.
arrow_forward_ios
AI w opiece zdrowotnej – w Polsce będziemy musieli na nią jeszcze trochę poczekać
Sztuczna inteligencja w coraz większym stopniu staje się częścią ekosystemu opieki zdrowotnej, a potencjał jej wykorzystania w tym sektorze jest ogromny. Oczekuje się, że globalny rynek AI w medycynie będzie rozwijał się w latach 2021–2028 średnio o niemal 42% rocznie. Tak wynika z raportu Grand View Research, który jednocześnie wycenia go na 6,7 mld USD w roku 2020. Wśród czynników napędzających wspomniany przyrost eksperci wymieniają rosnącą ilość cyfrowych danych pacjentów, presję na obniżenie wydatków na ochronę zdrowia, konieczność szybkiego diagnozowania i wzrastające zapotrzebowanie na medycynę spersonalizowaną.
arrow_forward_ios
Jaka synergia AI i quantum computing jest możliwa?
Czy komputery kwantowe mogą wspomóc uczenie maszynowe, które pomoże w odkrywaniu nowych zjawisk kwantowych?
arrow_forward_ios
Kupujemy sobie czas, bo wyścig do quantum computing już trwa
Z Markiem Stefaniakiem, architektem sztucznej inteligencji w Banku BNP Paribas, rozmawiamy o adaptacji przetwarzania kwantowego w sektorze finansowym i potencjalnych zastosowaniach quantum computing w bankowości; tym, gdzie przecinają się ścieżki AI oraz komputerów kwantowych; nowych, niezbędnych kompetencjach koniecznych do ich zastosowania w praktyce; stworzeniu odpowiedniego procesu Governance nadzorującego wykorzystanie technologii quantum computing w banku; a także o źródłach danych do „karmienia' komputera kwantowego.
arrow_forward_ios
KOMENTARZ EKSPERTA
Inteligentne procesy to więcej niż trend
Strategiczne podejście firm do hiperautomatyzacji pozwala na optymalizację procesów. Taki kierunek widać też w przypadku platform SAP. Efektem inicjatyw technologicznych i cyfrowej transformacji biznesu, z wykorzystaniem systemu ERP, jest zautomatyzowane oraz inteligentne przedsiębiorstwo.
arrow_forward_ios
EXECUTIVE VIEWPOINT
Klienci powierzający nam jeden projekt często zostają z nami na lata
Z Wojciechem Wencel, założycielem i prezesem zarządu summ-it® rozmawiamy o rosnącym znaczeniu danych w działalności biznesowej, zmieniającej się specy...
arrow_forward_ios
Nie ma nic ważniejszego niż porządek w danych
Z Tomaszem Sobczakiem, Regional Sales Manager w Findwise, rozmawiamy o tym, jakie cele stawia obecnie biznes przed technologią wyszukiwania; w jaki sp...
arrow_forward_ios
Zapewniamy nowoczesne podejście do bezpieczeństwa połączeń zdalnych
Z Piotrem Czopikiem, architektem rozwiązań bezpieczeństwa w Barracuda, rozmawiamy o potrzebach z obszaru bezpieczeństwa IT związanych z większym – niż w przeszłości – wykorzystaniem modelu pracy zdalnej i rosnącym zastosowaniem usług chmurowych, istocie koncepcji bezpieczeństwa opartego na zerowym zaufaniu i działaniu w praktyce mechanizmów Zero Trust Network Access, a także o unikalności rozwiązania Barracuda CloudGen Access i jego przewagach nad tradycyjnymi połączeniami VPN.
arrow_forward_ios
KOMENTARZ
Razem z partnerami budujemy unikalną propozycję wartości i komplementarną ofertę
Z Adrianną Jabłońską, Partner Account Manager, rozmawiamy o szczegółach programu partnerskiego MAIN, opartej na zaufaniu i etyce współpracy, ukierunkowanej na budowanie wartości dla klientów, a także dostępnych dla partnerów MAIN korzyściach biznesowych.
arrow_forward_ios
CIO
Cloud native – wyzwania na rynku pracy IT
Nowoczesna architektura, oparta na chmurze obliczeniowej, wymaga programistów cloud native. Czy ich deficyt jest naturalny? Czy rodzi zagrożenia dla transformacji chmurowej? CIO
arrow_forward_ios
CXO HUB
Euroclear jako Facebook rynków kapitałowych
CXO HUB Michał Paprocki, CTO w Euroclear, prowadzi – od strony technologicznej – transformację cyfrową czołowej instytucji europejskiego rynku kapitał...
arrow_forward_ios
CXO HUB: antyHype AI. Jak wdrażać AI pragmatycznie?
Podczas majowego spotkania CXO HUB dyskutowaliśmy o tym, na czym powinno polegać pragmatyczne, racjonalne podejście do adaptacji AI. W jaki sposób omi...
arrow_forward_ios
PROGRAMIŚCI
4 technologiczne trendy dla programistów w 2021 roku
Każdy rok obfituje w trendy, które wyznaczają kierunek rozwoju branży IT, świata biznesu i społeczeństw. Ostatnie 12 miesięcy upłynęło pod znakiem ewo...
arrow_forward_ios
Branża automotive: w grę wchodzi tu nie tylko innowacyjność, ale też niezawodność
Praca przy dostarczaniu oprogramowania dla motoryzacji różni się od tego, co poznaliśmy, budując aplikacje mobilne czy rozwiązania e-commerce. Bliżej ...
arrow_forward_ios
HR TECH
Generacja Z – nowe pokolenie pracowników na rynku IT Generacja Z
Określa się ich jako egoistycznych i narcystycznych, a mówi o nich „pokolenie selfie” lub „pokolenie JA, JA, JA”. Często słyszy się, że są oderwani od rzeczywistości, myślą innymi kategoriami i są aspołeczni, bo relacje online przedkładają nad te fizyczne. Nie wszystkie te stwierdzenia są prawdziwe, a wokół całej generacji Z narosło wiele stereotypów. W kontekście technologii jej przedstawiciele są jednak nie do pobicia. Wszak nie znają świata bez dostępu do internetu i smartfona.
arrow_forward_ios
PROJECT MANAGEROWIE
Minimum Viable Product– przeprowadź pierwszy eksperyment
Wszystko zawsze zaczyna się od pomysłu. W znalezieniu i sprecyzowaniu idei świetnie sprawdzają się szablony modelu biznesowego. Musisz jednak pamiętać, że dopóki nie wdrożysz realnie produktu na rynek, dopóty zawsze pozostaje on tylko Twoją hipotezą. Może się ona okazać prawdziwa lub nie.
arrow_forward_ios
RYNEK
AI pomaga przyspieszyć proces odkrywania nowych leków
Molecule.one – warszawska spółka tworząca oparte na algorytmach sztucznej inteligencji oprogramowanie do planowania syntezy chemicznej, które znacznie...
arrow_forward_ios
Gartner: Zapowiada się dobry rok dla IT – zarobią zwłaszcza dostawcy oprogramowania i producenci sprzętu
Opublikowane w lipcu prognozy analityków instytutu Gartnera wskazują na solidne odbicie całej branży IT w 2021 roku. Według szacunków, globalne wydatk...
arrow_forward_ios
Intel: Chcemy aktywnie uczestniczyć w cyfrowej transformacji gospodarki
O sytuacji na rynku mikroprocesorów, rozwoju technologii, konieczności zapewnienia wsparcia rosnącej liczbie zastosowań sztucznej inteligencji, a także o nowej strategii biznesowej, możliwościach dostosowania procesorów do specyfiki potrzeb klientów, usługach dla klientów korporacyjnych, integratorów i instytucji rządowych oraz o wsparciu dla projektów cyfrowej transformacji i migracji do chmury obliczeniowej mówi Maurits Tichelman, wiceprezes i dyrektor generalny regionu EMEA Territory w firmie Intel.
arrow_forward_ios
Euvic: Zderzamy różne doświadczenia w złożonych, rozległych projektach
Z Wojciechem Wolnym, prezesem Grupy Euvic, rozmawiamy o historii rozwoju Grupy Euvic; najnowszych inwestycjach w Grupę ClickAd i eo Networks; strategicznych kierunkach rozwoju, w tym w obszarze Digital i e-commerce; strategii Integratora 2.0; działającym w Grupie akceleratorze startupów; działalności zagranicznej; wynikach finansowych oraz ocenie roku 2020 i doświadczeniach zdobytych w czasie pandemii.
arrow_forward_ios