Ile realnie zarobili pracownicy sektora IT w 2022 roku?

W porównaniu z rokiem 2021, liczba ogłoszeń o pracę w branży IT wzrosła trzykrotnie, a pensje specjalistów – w zależności od posiadanego doświadczenia i rodzaju umowy – zwiększyły się od 15,9 do 28,3%, wynika z raportu Just Join IT, którego partnerem głównym jest GeoComply. Zatrudnieni na B2B seniorzy zarabiali średnio powyżej 27 tys. zł miesięcznie. Z kolei najpopularniejszym językiem programowania według liczby ogłoszeń i aplikacji był JavaScript. Oprócz analizy danych z ogłoszeń, specjalistów IT spytano też o rzeczywiste zarobki – najwyższa zadeklarowana w badaniu pensja DevOpsa to 90 tys. zł miesięcznie.

Najważniejsze informacje

  • Liczba zamieszczonych na Just Join IT ofert pracy dla programistów i innych pracowników sektora IT, wzrosła w 2022 r. o 183% w porównaniu z rokiem 2021.
  • Tylko w 2022 r. pracodawcy poszukiwali ponad 175 tys. specjalistów z branży technologicznej.
  • W 2022 r. specjaliści IT na każdym poziomie doświadczenia (junior, mid, senior) mogli liczyć na czterocyfrowe podwyżki średniego wynagrodzenia.
  • Na umowie o pracę junior mógł zarobić o 15,9%, mid o 24,5%, a senior aż o 28,3% więcej niż przed rokiem.
  • Przy samozatrudnieniu juniorzy, midzi i seniorzy mogli otrzymać odpowiednio o 16,5%, 18,3% oraz 25,1% wyższe wynagrodzenie względem 2021 roku.
  • Rozpiętość średnich wynagrodzeń w IT za rok 2022 wyniosła od ok. 7,5 tys. zł miesięcznie dla juniora na UoP, do ponad 30 tys. zł dla seniora na B2B.
  • Najlepiej wynagradzaną specjalizacją jest DevOps, gdzie według deklaracji badanych specjalistów IT senior na UoP mógł zarobić do 46 tys. zł miesięcznie, a samozatrudniony nawet 90 tys. zł.
  • W 2022 roku najbardziej poszukiwani byli programiści JavaScript oraz Java, a także testerzy aplikacji.
  • Najpopularniejszymi kategoriami wśród specjalistów IT poszukujących pracy były JavaScript, Testing, Java, PM, Python i .NET.

Na potrzeby wspomnianej publikacji pt. “Raport wynagrodzeń i realnych zarobków w IT 2022” przeanalizowano ponad 175 tys. ofert pracy zamieszczonych na portalu Just Join IT w 2022 roku. Oferowane w ogłoszeniach o pracę wynagrodzenia porównano z danymi o realnych zarobkach, zebranymi od 3 tysięcy specjalistów IT w grudniu minionego roku.

“W tym roku w naszym raporcie postanowiliśmy zbadać kondycję rynku pracy w IT zarówno z perspektywy pracodawców, jak i pracowników, dlatego dajemy dostęp nie tylko do danych o wynagrodzeniach z ogłoszeń o pracę, ale także z badania realnych zarobków specjalistów. Rynek jest wciąż na fali wznoszącej, a rekordowo wysoka liczba ogłoszeń, sięgająca ponad 175 tys., mówi nam nie tylko o ciągłym rozwoju technologicznym firm, ale także pokazuje jak duże jest zapotrzebowanie na specjalistów, i jak ten deficyt kształtuje zarobki. Pracodawcy są skłonni wciąż płacić więcej za najlepsze talenty, a podwyżki rzędu 15-30% nie stanowią dla nich wyzwania. Dobra passa branży trwa, a wybór kariery w IT jest wciąż najbardziej opłacalnym z możliwych” – skomentował Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.