Liczba ofert pracy w branży IT wzrosła o blisko 100%, rosną też zarobki w obszarach nieprogramistycznych

W I połowie 2022 roku liczba ogłoszeń o pracę na portalu No Fluff Jobs wzrosła o 97% w porównaniu z analogicznym okresem roku 2021. Dodatkowo z kalkulatora wynagrodzeń wynika, że wzrosła również mediana dolnych i górnych widełek, zarówno w przypadku umów o pracę (dolne o 10, górne o 12%), jak i kontraktów B2B (odpowiednio 9 i 14%). 

Podczas gdy w przypadku kontraktów B2B w I połowie 2021 roku specjaliści IT mogli liczyć na wynagrodzenia w przedziale od 13,3 do 18,5 tys. złotych netto (+VAT), a na umowie o pracę od 10 do 15,2 tys. złotych brutto, tak w tym samym okresie 2022 roku zarobki oscylują już, w przypadku B2B od 14,5 do 21 tys. złotych netto (+VAT), a przy UoP od 11 do 17 tys. złotych brutto.

“Oczy wielu firm technologicznych zwrócone są teraz w stronę Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie wielcy gracze mierzą się z falami zwolnień i zamrażaniem kolejnych rekrutacji w branży tech. Google właśnie ogłosiło, że wstrzymuje wszystkie procesy zatrudniania na dwa tygodnie, aby zweryfikować swoje potrzeby i ustalić priorytety na najbliższe miesiące. Kolejny giganci, Apple, Meta oraz Tesla także postanowili zwolnić tempo zatrudniania nowych osób. Patrząc na nasze najnowsze dane, możemy stwierdzić, że europejski rynek IT jest w bardzo dobrej kondycji i zjawisko Hiring Freeze mu nie grozi. Tutaj podejście do inwestowania w startupy technologiczne różni się od modelu działania w Stanach, stąd też problem malejącej liczby inwestycji VC (venture capital) nie wpływa na ogólną sytuację na rynku” – komentuje Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Project Management – najwyższe pensje w obszarze nieprogramistycznym

Co ciekawe, na wyższe widełki płacowe mogą liczyć również specjaliści IT, niezajmujący się bezpośrednio programowaniem. Na pierwszym miejscu w tej grupie znalazła się kategoria Project Management. Tu przy umowie B2B można liczyć na zarobki od 15,1 do 21 tys. złotych netto (+VAT). Kolejne największe wynagrodzenia w kategoriach nieprogramistycznych przy tym rodzaju umowy oferowane są w obszarze Product Management (od 15 do 21 tys. złotych netto ) oraz Business Analysis (od 14,2 do 20,1 tys. złotych netto ).

Jeśli chodzi o UoP, Product i Project Management znów wiodą prym pod względem wysokości płac w zawodach nieprogramistycznych. W przypadku tej pierwszej specjalizacji oferowane zarobki wynoszą od 14 do 19,5 tys. złotych brutto. Drugie miejsce to kategoria Project Management: wynagrodzenie od 12 do 18 tys. złotych brutto. Na trzecim miejscu znalazł się UX. Specjaliści od projektowania doświadczeń użytkowników mogą liczyć na zarobki w granicach od 10,9 do 15,8 tys. złotych brutto.