5 najszybciej zyskujących na znaczeniu stanowisk w branży technologicznej

Świat IT podlega nieustannym zmianom, które mają wpływ na sytuację na rynku pracy. Postęp technologiczny wpływa z kolei na dostępność stanowisk w branży technicznej. Według analityków w najbliższej dekadzie liczba miejsc pracy w tej branży będzie stale rosnąć.

Rozwój kompetencji w obszarze nowych technologii z pewnością pomoże w rozwoju kariery, bowiem wraz z postępem technologicznym pojawia się wiele nowych miejsc pracy. Poniżej prezentujemy listę najbardziej poszukiwanych zawodów technicznych w 2022 roku, na które – zdaniem specjalistów z firmy IT Resources Corp. – w ciągu następnej dekady znacząco wzrośnie zapotrzebowanie.

1. Analityk bezpieczeństwa informacji

Analitycy bezpieczeństwa informacji są odpowiedzialni za ochronę firmy przed nieusankcjonowanym naruszeniem danych poprzez zabezpieczanie informacji przechowywanych w systemach i sieciach komputerowych. Według analityków do 2030 roku liczba dostępnych miejsc pracy na tym stanowisku wzrośnie o 33%. Przewidywany przyszły wzrost dla tego stanowiska jest znacznie szybszy niż średnia w porównaniu z innymi pokrewnymi zawodami.
Kandydaci na to stanowisko powinni posiadać doświadczenie w instalowaniu oprogramowania, analizowaniu ustawień systemowych i zarządzaniu systemami bezpieczeństwa. Niezbędna jest także wiedza z zakresu instalowania zapór ogniowych i oprogramowania antywirusowego.

2. Projektant UX

Projektant UX zwraca uwagę na potrzeby użytkowników i projektuje treści dla produktów lub usług, które przemawiają do zainteresowania użytkowników i podnoszą atrakcyjność produktów.
Użytkownicy coraz częściej korzystają z interfejsów technologicznych, w związku z czym istnieje coraz większa potrzeba zrozumienia ich doświadczeń i ogólnej interakcji z produktem, co z kolei przekłada się na rosnące zapotrzebowanie na projektantów UX. Szacuje się, że do 2030 roku liczba miejsc pracy dla projektantów UX wzrośnie o 13%.

3. Programista

Programiści tworzą, projektują i budują różnego rodzaju aplikacje. Według danych amerykańskiego Biura Statystyki Pracy (BLS) do 2030 roku zatrudnienie programistów oprogramowania wzrośnie o 22%. Pracę na stanowisku programisty na poziomie podstawowym można zdobyć posiadając odpowiednie certyfikaty, jednak aby wyróżnić się w oczach pracodawców, korzystne byłoby jednak posiadanie przynajmniej tytułu inżyniera.

Umiejętności potrzebne do pracy na tym stanowisku to m.in.:
● zdolność rozwiązywania problemów;
● znajomość różnych języków kodowania i programowania (JavaScript, Python, C++);
● duże umiejętności matematyczne;
● znajomość struktur danych i algorytmów.

4. Naukowiec danych — Data Scientist

Naukowcy zajmujący się danymi opracowują rozwiązania oparte na danych, analizując, przetwarzając i modelując dane, współpracują z firmami i organizacjami w celu gromadzenia danych i interpretowania, jak można je wykorzystać do osiągnięcia określonych celów. Prognozowany wzrost liczby naukowców zajmujących się danymi wyniesie 22% do 2030 roku. U.S News uznał naukowców ds. danych za jeden z 11 najlepszych zawodów technologicznych w Stanach Zjednoczonych.

Umiejętności wymagane na tym stanowisku to:
● wiedza z zakresu statystyki i matematyki;
● znajomość różnych języków kodowania i programowania (Python, C/C++ i JavaScript);
● doświadczenie w pracy z danymi nieustrukturyzowanymi.

5. Specjalista w zakresie AI i uczenia maszynowego

Przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują projektantów/developerów/inżynierów zajmujących się sztuczną inteligencją (AI) i uczeniem maszynowym. Według specjalistów z TechRepublic sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe to jedne z najbardziej poszukiwanych i niezbędnych zawodów informatycznych dla przyszłej gospodarki.

Wymagania niezbędne do pracy na tym stanowisku:
● znajomość kodowania i języków programowania (C++, Python);
● doświadczenie w nauce o danych i statystyce;
● kompetencje z dziedziny projektowania i inżynierii oprogramowania;
● znajomość zagadnień z zakresu modelowania danych.

Opracowanie na podstawie “Fastest Growing Tech Jobs in 2022”

News